Едно от нещата, които ни прави най-щастливи е да разпознаваме натрупания опит у децата на Забавно лято. Всяка година, когато се върнем в някой град или село отново, виждаме, че героите ни са запазили у себе си спомена за приключенията на Забавно лято. Точно това усмихва най-силно Адела и Албена – инструкторите на децата в Слащен. Те споделят, че учениците там пазят отговорно наученото от предни години. Благодарение на това успяват да назоват своите чувства. Разбира се, това не е просто таблица, от която да избираш, а процес, в който да разгадаеш сложната мрежа от емоции, която трепти във всеки от нас.
На първо място ще кажем, че самата дума „себепознание“ звучи малко завъртяно. Добре, че са нашите герои, за да ни показват колко простички са важните неща и как да достигаме до тях без излишно напрежение. Децата на Слащен направиха точно това – припомниха ни, че за да познаваш себе си е необходимо само да отделяш време, внимание и грижа. Тогава талантът ти ще се развие и ще бъдеш много по-силен, когато на вратата почука някое предизвикателство.
Инструкторите ни се впечатлили колко много време отделят нашите герои за това да направят своите дневници. Въпреки че това може да повлияе на графика (защото приключенията в Забавно лято никога не спират), Адела и Албена оставили на децата малко повече време. Усещало се, че за всяко дете е важно да направи дневника си достатъчно красив, така че достойно да събира великолепните геройски преживявания. Според нас това е първата стъпка към себепознанието. А то е едно от най-силните геройски умения.
Именно заради него децата на Слащен открили нещо много ценно – връзката между сетивата и тяло. Героите ни преминали през редица активности, за да опознаят различните сетива. Така разбрали, че това е много важна сила. Защото тя ни помага да разберем как възприемаме света около нас. А след това, как реагираме на тази реалност, как можем да я променяме, какво е нашето място в нея. Тези огромни въпроси занимават редица философи, но нашите малки герои не се нуждаят от световна слава в научното поле, за да ни поднесат един простичък отговор. Усети истински света през сетивата си и ще разбереш неговите тайни.
През тази важна истина героите ни започнали да работят много по-успешно и осъзнато. Инструкторите споделят, че децата показали голям напредък в уменията си за наблюдение, анализ и заключения. Впускали се смело в рефлексиите, обсъждали какво ги вълнува, задавали въпроси и търсили отговори. Започнали и да творят много по-вдъхновено. Нарина, Танер, Насие и Емине създали плакат на четирите елемента за финалното представяне. Заедно. Въпреки разликата в годините и това, че трудно общували преди това помежду си. Насие очертавала елементите, а Нарина, Танер и Емине оцветявали.
Ето това прави завъртяната дума „себепознание“. Дава ни сила да се свързваме с другите с грижа, разбиране и обич. Защото когато познаваш себе си, не се страхуваш да оставиш и другите да погледнат в теб. Няма какво да криеш, а само да споделяш. Нашите малки мъдреци от Слащен ни дадоха ценен урок. Все по-често се оказва, че не ние учим децата, а те са тук, за да ни научат как да обичаме и да се грижим един за друг. Истински и без колебание.